Dentysta - poradnik pacjenta - Dentystyczny

Dobry stomatolog Bytom

Definicja chirurgi szczękowo-twarzowej

Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół p

Dentysta - poradnik pacjenta - Dentystyczny Dobry stomatolog Bytom
rzedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej.

Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa


Leczenie bólu zębów

Bóle zębów należy traktować jako sygnał alarmowy i wskazanie do jak najszybszego leczenia, aby uniknąć zapalenia. Infekcja zatok lub kości szczęki może bowiem powodować sepsę (posocznicę). Jeśli przyczyną bólu zęba jest próchnica, uszkodzone tkanki zostaną usunięte i zastąpione wypełnieniem (plomba). W przypadku zapalenia miazgi zęba niezbędne może być leczenie kanałowe, a w razie stanu zapalnego ? antybiotykoterapia. Z kolei brak możliwości leczenia bywa wskazaniem do ekstrakcji ? chirurgicznego usunięcia zęba ze zbyt zaawansowanymi zmianami chorobowymi bądź też tzw. zęba mądrości np. z powodu wyrastania pod nieprawidłowym kątem.

Możliwe jest również doraźne stosowanie leków przeciwbólowych typu paracetamol lub z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jak deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen. W przypadku ekstrakcji ból i obrzęk są bowiem typowymi skutkami zabiegu utrzymującymi się przez 2-5 dni. Doznania bólowe mogą jednak towarzyszyć pacjentowi dłużej, gdyż zębodół goi 1-2 tygodnie, a rana w kości nawet do 6 miesięcy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w


Leczenie kanałowe zębów u osoby dorosłej

Leczenie kanałowe zębów bardzo często wykonywane jest u osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że u dorosłych osób znacznie częściej rozwija się głęboka próchnica niż u dzieci. Na pierwszym etapie leczenia kanałowego musi zostać wykonany przegląd dentystyczny razem z ewentualnymi zdjęciami rtg, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej ocenić stan zepsutego zęba. Następnie wykonywane jest borowanie zęba, które ma służyć jego oczyszczeniu oraz stopniowemu przedostawaniu się do korzenia zębowego, a stamtąd do całego kanału. Po jego otwarciu będzie można zastosować środek leczniczy, który zatruje korzeń nerwowy i będzie oddziaływał na zęba przez tydzień. Po upływie tego czasu dentysta przeprowadzi kolejne borowanie i założy wypełnienie stałe.

Ekstrakcje zębów wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku tej drugiej grupy pacjentów wyrwanie zęba może stać się konieczne wówczas, gdy został on zaatakowany przez głęboką próchnicę. Poza tym u części pacjentów zęby wyrywane są po różnych wypadkach, w efekcie których również jeden z zębów uległ złamaniu lub zruszeniu. Najczęściej możliwe jest przeprowadzenie u osoby dorosłej szybkiej ekstrakcji zęba pod znieczuleniem lub bez znieczulenia. Taka procedura trwa zwykle jedynie kilka minut. Jednak czasami istnieje potrzeba przeprowadzenia ekstrakcji zęba przez chirurga, który przy użyciu dodatkowych narzędzi będzie mógł w pełni usunąć z dziąsła korzeń zębowy lub pozostałości po samym zębie.



© 2019 http://dentystyczny.agd-rtv.olsztyn.pl/